100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości (09.11.2018r.)

Dnia 09.11.2018 roku w Szkole Podstawowej w Dziaduszycach odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia, która została przygotowana pod opieką pani Barbary Morawskiej oraz Marzanny Baran, przypominała nam, o tych ciężkich dla naszego narodu czasach, kiedy to kraj, którego nazywamy dzisiaj ,,Polska'' był tylko słowem i dawną nazwą historyczną, terenu zajętego i podzielonego przez 123 lata poprzez: Rosję, Austrię i Prusy.

Wielu naszych przodków walczyło i ginęło za ojczyznę, abyśmy dzisiaj mogli mówić ,,Żyjemy w wolnym kraju. Uczniowie klas III gimnazjum oraz VII klasy szkoły podstawowej pokazali nam te trudne czasy w ciekawym montażu słowno-muzycznym. Nie zabrakło wierszy, znanych piosenek patriotycznych takich jak: ,,Wojenko, wojenko'', ,,Warszawianka'' ,,Rota'' , ,,Przybyli ulani'', ,,Piechota'' oraz scenek obrazujących Polskę pod zaborami. Na koniec uczniowie zaprezentowali marsz paradny w żołnierskich strojach. Do akademii przygotowano ciekawe dekoracje. Występ bardzo podobał się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa. Trzeba przyznać, że uczniowie wypadli bardzo dobrze, a to dzięki paniom wychowawczyniom klas III. które udzielały rad, wskazówek i wykazały dużo cierpliwości, wyrozumiałości, poświęciły czas (próby w sobotę).

11.11.2018 roku- wystąpili również w kościele przed władzami lokalnymi i mieszkańcami gminy Słaboszów. Następnie odbył się przemarsz na cmentarz, gdzie spoczywają żołnierze oraz odśpiewano 4 zwrotki hymnu państwowego.

Wszyscy zapamiętamy to wydarzenie, które przygotowały klasy IIIa i b-przejdzie do historii. Klasy te ukończą szkołę i opuszczą  te mury jako ostatnie klasy gimnazjalne. Można obejrzeć filmiki z akademii, które są na You Tube i przypomnieć sobie jak to było...

Napisała: Julia Dziura kl. VIII