Świat Robotów Żywa lekcja języka polskiego (12.12.2018r.)

W dniu 12 grudnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły z klas 4-6 uczestniczyli w żywej lekcji języka polskiego zorganizowanej przez p Marka Sarnę. Wzięli oni udział w spektaklu Świat Robotów – na podstawie adaptacji książki Stanisława Lema „Bajki Robotów” w wykonaniu profesjonalnym aktorów z Katolickiego Teatru Edukacyjnego z Krakowa. Opiekunami dzieci byli p. Marek Sarna i p. Barbara Morawska.

organizator: Marek Sarna

Bohaterem „Bajek” Lema jest istota rozumna, której brak rozumu, dlatego czysty humor, dowcip słowny, jaki przejawiał się w przedstawieniu oraz gagi aktorskie sprawiały, że drugim bohaterem była Śmieszność, która towarzyszy nam każdego dnia i na każdym kroku. To od nas zależało, jakie wnioski wyciągniemy z tej lekcji, której udzielały nam bajkowe roboty. Uczniowie mogli usłyszeć ciekawy, stylizowany w kierunku archaicznym język, doświadczyć dowcipu sytuacyjnego i językowego. Oryginalna scenografia i kostiumy pozwoliły pobudzić naszą wyobraźnię, dać upust fantazji. Zgodne z kanonami teatralnej inscenizacji wykorzystano arsenał oświetlenia i efektów specjalnych oraz ciekawej muzyki. Spektakl utrzymano w wartkim i dynamicznym charakterze, co jest charakterystyczne dla komedii, zaś akcja sceniczna otwarta na udział osób z publiczności umożliwiała pracę sceniczną z aktorem. Całość przedstawienia była wartościowa, budująca dla widza i dlatego mogła się podobać.